Vi ble med når Ringerikskraft Nett skulle utføre skarptest i sitt nett, de har tidligere leid en skarptesthenger fra Vest-Telemark Kraftlag, men etter gode erfaringer fra dette bestemte de seg i fjor for å anskaffe eget utstyr. Skarptesthengeren markedsføres nå som EB Handy skarptesthenger og du kan lese mer om hengeren her. Med på skarptestingen var også Kai Solum fra REN som fikk innspill til senere revisjon av RENblad 1838 som omhandler hvordan man trygt utfører en skarptest.
Stein Arne Bakken fra Energiteknikk var også med på skarptestingen og har laget en hel artikkel om hvordan skarptesten ble utført og hva som ble avdekket i seneste utgivelse av magasinet Energiteknikk, les hele artikkelen her. Vi kan avsløre at det ble oppdaget feil på den aktuelle effektbryteren som ble testet!
I samme utgave av Energiteknikk er det også en fagartikkel om skarptesting forfattet av Magnus Johansson hos REN, denne artikkelen tar for seg utfordringene i spolejordete nett, og viktigheten av å skarpteste vernene for å kunne dokumentere marginene man har i nettet.
Hvis du har spørsmål rundt skarptesting og skarptesthengeren EB Handy, ta kontakt med Jan Remi Nilsen!